Jachting prakticky: Pomocník v mlze

0
Nezapomeňte si zapisovat označené bóje při plavbě v mlze! Nikdy nevíte, kdy vám vysadí plotter.

Když nastoupí každoroční mlhy, jsme teď díky GPS v mnohem větším bezpečí. Nicméně jen naprostý blázen by se plavil v mlze a plně se spoléhal na to, že tento přístroj nemůže selhat.

Představte si, že sejdete do salónu a obrazovka GPS na vás bude slepě civět.

V dobách vypočtených pozic byla každá míjená bóje pečlivě zaznamenána spolu s časem a vzdáleností dřív, než kormidelník podruhé mrknul. Znamenalo to jistou přesnou pozici a nový startovní bod. Ani vyhladovělí Izraelité nevítali manu nebeskou s takovou vděčností.

Ovšem i s jistotou v podobě GPS plotteru může být za špatné viditelnosti vážnou chybou bóje nezapisovat. Představte si, že sejdete do salónu a obrazovka GPS na vás bude slepě civět dvacet minut poté, co jste ignorovali jasně popsanou bóji!

Sdílejte
Předchozí článekJachting prakticky: Postavte se jim čelem
Další článekTrable s motorem i přístavem
Tom Cunliffe je mezinárodně uznávanou autoritou v oblasti námořního jachtingu. Napsal více jak 25 knih a je pravidelným přispěvovatelem jachtařských magazínů Yachting Monthly, Practical Boat Owner, Yachting World a Sail Magazine. V Čechách vyšla jeho velmi úspěšná kniha Velká kniha umění jachtingu, která se mezi českými jachtaři těší značné oblibě.