Idioti na plavbě kolem světa

0

Plavbu Viktorky kolem světa považuji já osobně za velký mezník pro světové plavby na plachetnici vůbec. Éru velkých plaveb plachetnic otevřel právě Magalhães se svoji Viktorií a podle mého názoru ji uzavřela právě tahle parta z Čech plavbou kolem světa na (skoro) replice Magalhãesovy lodi. Myslím, že Viktorka a její posádka byly skutečně poslední, kdo ve vlastní režii postavili loď a tím zcela bez komerčních tlaků vypluly bez nároku na čas kolem světa zcela podle sebe a tak jak chtěli. I když plachetnice kolem světa plují stále, vyplout jako parta nomádů na vlastnoručně postaveném plnoplachetníku a toulat se sem a tam po všech koutech oceánů – nu, myslím, že tahle doba již minula. Finanční, společenské a bezpečnostní překážky jsou dnes již takového rázu, že si myslím, že Viktorka byla posledním tallshipem, který plavbu vykonal v tak svobodném duchu. A i když je její plavba velmi známá, přesto nezaškodí si ji připomenout. Račte dále. 

Pokud jste snad ještě nečetli vynikající knihu Ivana Orla, Idioti na plavbě kolem světa, vřele doporučuji. A také vřele doporučuji podívat se na reportáž, kterou o plavbě Viktorky natočila Česká televize.

viktorka_pluje
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10123386833-idioti-na-plavbe-kolem-sveta/407235100271002/

Sdílejte
Předchozí článekLa Grace: Oslava v Africe
Další článekLa Grace: Porucha motoru
Nakladatel a šéfredaktor v nakladatelství IFP Publishing, stejně jako principál Krásy jachtingu. Autor knih o výživě, počítačích a jachtingu. Hlavně ale nadšený jachtař a majitel britského titulu RYA Yachtmaster.